Nieznane zdjęcia stolicy okresu PRL z archiwów bezpieki

Autor: Maciej Luśtyk

24 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

„Warszawa w obiektywie bezpieki” to projekt, dzięki któremu zobaczycie Stolicę okresu PRL oraz jej mieszkańców na niezwykłych zdjęciach wykonanych przez komunistyczne służby.

Taki słowami wita nas Tomasz Awłasewicz, autor nowo powstałej strony a facebooku, dzięki której będziemy mieli szansę spojrzeć na życie stolicy okresy PRL z dość niecodziennej perspektywy. Większość zdjęć pochodzi bowiem z archiwów tzw. Biura “B”  - jednostki Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnej za inwigilację osób stanowiących potencjalne zagrożenie dla byłego systemu.

Awłasewicz jest pracownikiem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i dziennikarzem specjalizującym się w historii aparatu bezpieczeństwa PRL. - Zobaczycie miejsca związane z działalnością SB i innych formacji istniejących w tamtych czasach, dowiecie się o metodach ich działania oraz poznacie wiele ciekawostek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnik historii, jak i miłośnik Warszawy! - zachęca twórca projektu.

To właśnie ciekawe opisy historii związanych ze zdjęciami podnoszą wartość całego przedsięwzięcia. Autor obiecuje też, że w przyszłości dowiemy się więcej na temat metod pracy “fotografów” bezpieki, między innymi tego jak udawało im się fotografować z ukrycia, co z pewnością chętnie podchwycą fotografowie uliczni. Dodatkowym smaczkiem są umieszczane przez autora zdjęcia porównujące lokacje z archiwalnych fotografii z ich obecnym wyglądem.

Czekamy na dalszy rozwój projektu. Drzemie w nim potencjał na ciekawą wystawę. Więcej informacji znajdziecie pod adresem facebook.com/warszawabezpieki.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)