"dezORIENTacja" georgii Krawiec w Galerii Pusta

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Marzec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Katowicka Galeria Pusta zaprasza na wystawę georgii Krawiec zatytułowaną "dezORIENTacja". Wernisaż w piątek, 9 marca o godz. 17:00. Autorka zaprezentuje swoją interpretację świata dawnego Orientu.
georgia Krawiec "dezORIENTacja", Bejrut VIII

W projekcie "dezORIENTacja" możemy dać się uwieść upajającemu, choć zmistyfikowanemu światu dawnego Orientu. Jednak nie można zapominać, że istnieje jeszcze inne spojrzenie, które wyraża zdecydowanie bardziej okrutny i nieobliczalny wymiar tej kultury. Ten już nie tyle estetyczny, ile społeczny kontekst przybrał ostatnio bardzo aktualny wymiar: od początku rewolucji wyzwoleńczych, zapoczątkowanych w Tunezji, narasta w tym regionie, szczególnie w Syrii, przemoc, której ofiarami najczęściej stają się cywile. Orient jawi się więc także jako synonim przemocy, wojen religijnych i politycznych. Tymczasem europejski nieświadomy odbiorca jest manipulowany przez bezprzykładną polityczną propagandę strachu, gdzie takie treści jak istota zła piętnują pojedynczych aktorów sceny, co jeszcze bardziej pogłębia i tak już mocno utrwalone uprzedzenia, podczas gdy inni awansują z terrorystów na sojuszników. A cóż robi człowiek Orientu (jeśli możemy w ogóle przyjąć, że taki istnieje)? Musi on najzwyczajniej jakoś przeżyć w świecie pełnym nielogicznych rozwiązań. Stosuje dwie groteskowe w swej kombinacji formy życia: delektując się niepewnym "tu i teraz", żyjąc spontanicznie z dnia na dzień, mając czas dla siebie i dla gościa, jednocześnie bez strachu kieruje swoją uwagę i starania w stronę jednej wytycznej: wieczności. Oczywiście Orient to także mistyczna kraina baśni, tęsknoty za nieznanym, za egzotyką, za tajemnicą. Już pierwsze pokolenie fotografów u samych początków istnienia nowego medium - fotografii - fascynowały orientalne kulisy tajemniczego świata. Z wczesnych kalotypii Grand Tour Reverenda Bridgesa* (nauczył się on techniki kalotypii w 1845 roku od Hannemana, asystenta Talbota, po czym udał się w siedmioletnią podróż śródziemnomorsko-orientalną. Podróżował m.in. po Palestynie i Egipcie) do dzisiaj utrwalił się pod powiekami miękko wyglądający pustynny piasek. Terapia światłem, jakiej można się poddać, przebywając pod orientalnym słońcem, pozwala zrozumieć i przelać to światło na papier. Wtedy opętany Orientem twórca doznaje przeniesienia w czasie i przestrzeni, tworząc piaskowe obrazy z asfaltowej okrutnej rzeczywistości.

*Reverend Bridges nauczył się techniki kalotypii w 1845 roku od Hannemana, asystenta Talbota, poczym udał się w siedmioletnią podróż śródziemnomorsko-orientalną. Miedzy innymi podróżował po Palestynie i Egipcie.

georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), gdzie studiowała w klasie Jürgena Königsa; od roku 2000 pracuje jako niezależna artystka-fotograf; naucza fotografii eksperymentalnej, fotografii otworkowej oraz technik szlachetnych; wystawia od 1993 r.; miała liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju, m.in. w Galerii FF w Łodzi, w Haus Seel w Siegen (Niemcy), w Małej Galerii ZPAF-CSW i Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Sztuki Wozownia; brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, w Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, w "Voies Off" w Arles (Francja), w wystawie Polskiej Fotografii Otworkowej w Boston i New Bedford (USA), jak też w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i wielu innych; jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnach w Europie oraz w USA; publikuje teksty o fotografii m.in. w "Kwartalniku Fotografia" czy też w "Fototapecie"; prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, także serię wykładów dla Instytutu Goethego o Współczesnej Niemieckiej Fotografii; była członkiem Jury, m.in. konkursu fotografii TVP "Dolina Kreatywna" oraz członkiem Komisji Portfolio-Review w The Art Institute of Boston, AIB (USA); jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików; członkiem zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). georgia Krawiec żyje i pracuje w Warszawie.

georgia KrawiecdezORIENTacja

Wernisaż: 9.03.2012, godz. 17:00
Termin: 10.03-8.05.2012
Galeria Pusta
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły