Nie wiesz jaki obiektyw wybrać? Ta prosta strona rozwieje wszelkie wątpliwości

Nie wiesz jaki obiektyw wybrać? Ta prosta strona rozwieje wszelkie wątpliwości

Zakup odpowiedniego obiektywu wcale nie musimy być łatwym zadaniem. Uwzględnić trzeba wiele czynników, w tym najważniejsze z nich - jakość i plastykę obrazu. Na szczęście w dokonaniu optymalnego wyboru może pomóc strona What the Lens.

Nie ma chyba fotografa, który choć raz nie przeżywałby rozterek związanych z kupnem kolejnego obiektywu do swojego systemu. Weźmy chociażby portrecistów. Jaką ogniskową wybrać, 85 mm, 100 mm, a może 135 mm? Czy światło f/1.8 wystarczy, czy może pokusić się o stałkę f/1.4? Czy jakość i plastyka obrazu będą odpowiednie? To częste pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Jednak teraz z pomocą może przyjść strona What the Lens.

Prosty wybór optymalnego szkła

Zaprojektowane przez fotografa Willie Chika narzędzie ujawni Twoje fotograficzne preferencje. Wystarczy zaznaczyć system, na którym pracujesz (Canon, Nikon, Fuji, Sony FE, Sony A, Olympus lub Panasonic) oraz rodzaj fotografii, do której potrzebujesz nowej konstrukcji. Następnie zostanie wyświetlona obszerna galeria, z której należy wybrać 20 zdjęć, które najbardziej przypadły do gustu. Na tej podstawie algorytmy strony zaproponują najlepszy obiektyw, który spełnia Twoje oczekiwania.

zdjecie: www.pexels.com

Strona What the Lens zaciąga wszystkie zdjęcia z serwisu 500px, dlatego też większość przykładów to fotografie poddane procesowi postprodukcji. Przez to trudno jest ocenić rzeczywistą rozdzielczość oraz jakość i kolorystykę obrazu. Również wady optyczne takie jak dystorsja czy winieta mogły zostać skorygowane na etapie edycji.

Dlatego też przy kupnie swoje kolejnego szkła warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z testami wybranych obiektywów, które powiedzą znacznie więcej o danej konstrukcji optycznej. Niemniej jednak strona What the Lens może okazać się ciekawym rozwiązaniem, które pomoże nam zawęzić listę do jednego lub kilku szkieł - a to już coś.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - test obiektywu
18 Wrz 2017
Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary.
2
Nikon D850 - testy studyjne i zdjęcia plenerowe
15 Wrz 2017
W naszej redakcji na krótko zagościła najnowsza, porażająca specyfikacją lustrzanka Nikona. Na pełen test będziecie jeszcze musieli poczekać, ale już teraz nową matrycę sprawdziliśmy zarówno w studio jak i w praktyce.
0
Fujifilm X-E3 - pierwsze wrażenia
13 Wrz 2017
Zaprezentowany przed kilkoma dniami X-E3 odziedziczył po flagowcach aparatach firmy znaczną część specyfikacji. Do tego nowy model oferuje niespotykane nigdy wcześniej u Fujifilm podejście do ergonomii i fotografowania. Sprawdziliśmy jak wypada w praktyce.
0
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - zdjęcia przykładowe
8 Wrz 2017
Postanowiliśmy sprawdzić, czy Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary ma szansę stać się jednym z bardziej uniwersalnych szkieł w segmencie telezoomów. Zobaczcie przykładowe zdjęcia, które zrobiliśmy w warszawskim ZOO.
0