MacPhun Luminar dostępny także na Windows

MacPhun Luminar dostępny także na Windows

Luminar - wielokrotnie nagradzany program do edycji zdjęć - został w końcu zaprezentowany w wersji na Windowsa. Ta jedna z popularniejszych alternatyw Lightrooma jest już dostępna do bezpłatnego pobrania.

O alternatywach Lightrooma i Photoshopa słyszeliśmy już nie raz. Oprócz DxO Optics Pro i skierowanego do profesjonalistów Capture One są także takie programy jak Affinity Photo, Alien Skin Exposure X czy ON1 Photo RAW. Jednak jednym z szybciej rozwijających się rozwiązań zyskujących na coraz to większej popularności jest zaprezentowany po koniec ubiegłego roku przez firmę MacPhun, Luminar. Najpierw pojawiła się wersja na Mac OS i już 5 miesięcy po premierze została nagrodzona prestiżową nagrodą TIPA za „najlepszy software do edycji zdjęć 2017 roku“. Teraz producent udostępnił Liminar także na Windowsa. Jednak jak na razie jest to wersja beta.

 

Jedną z większych zalet Luminar jest możliwość dostosowania interfejsu do preferencji i poziomu zaawansowana użytkownika, co pozwolić ma na wygodną i efektywną pracę tak hobbystom, jak i profesjonalnym fotografom. Dla przykładu program można uruchomić w trybie filtrów, który będzie przypominać rozbudowanego Instagrama, lub na przykład w trybie zoptymalizowanym pod retusz portretów czy fotografię krajobrazową. Oczywiście dla profesjonalistów przygotowano także interfejs oferujący pełną funkcjonalność aplikacji. Co najważniejsze, każdy z zaprogramowanych trybów można dalej personalizować względem naszych potrzeb.

 

Pod względem funkcji otrzymujemy podobny zestaw co w przypadku Lightrooma, jednak wzbogacony o możliwość pracy na warstwach i ich mieszania, szparowania i wycinania obiektów, rozbudowane menu maskowania oraz opcję tworzenia własnych pędzli, co wielu osobom będzie w stanie zastąpić Photoshopa. Do tego otrzymujemy kilkadziesiąt pomniejszych funkcji ułatwiających pracę, których nie oferują produkty Adobe.

Do tej pory z programu (jednorazowa opłata w wysokości 59 dolarów) mogli skorzystać jedynie użytkownicy systemu Mac OS. Teraz tę możliwość otrzymali także posiadacze komputerów z Windowsem. Producent udostępnił bezpłatną wersję beta, która będzie sukcesywnie aktualizowana. Pełna wersja programu kompatybilnego z Windowsem powinna pojawić się pod koniec 2017 roku.

Testowa wersja Luminar jest już dostępna do pobrania ze strony macphun.com/beta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - test obiektywu
18 Wrz 2017
Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary.
3
Nikon D850 - testy studyjne i zdjęcia plenerowe
15 Wrz 2017
W naszej redakcji na krótko zagościła najnowsza, porażająca specyfikacją lustrzanka Nikona. Na pełen test będziecie jeszcze musieli poczekać, ale już teraz nową matrycę sprawdziliśmy zarówno w studio jak i w praktyce.
0
Fujifilm X-E3 - pierwsze wrażenia
13 Wrz 2017
Zaprezentowany przed kilkoma dniami X-E3 odziedziczył po flagowcach aparatach firmy znaczną część specyfikacji. Do tego nowy model oferuje niespotykane nigdy wcześniej u Fujifilm podejście do ergonomii i fotografowania. Sprawdziliśmy jak wypada w praktyce.
0
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - zdjęcia przykładowe
8 Wrz 2017
Postanowiliśmy sprawdzić, czy Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary ma szansę stać się jednym z bardziej uniwersalnych szkieł w segmencie telezoomów. Zobaczcie przykładowe zdjęcia, które zrobiliśmy w warszawskim ZOO.
0