Set.a.light 3D Studio - symulator, który pozwoli zaplanować sesję w najdrobniejszym szczególe

Autor: Maciej Luśtyk

17 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

By nauczyć się operować światłem, trzeba spędzić w studiu wiele godzin, a i tak za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. We właściwym ustawieniu lamp pomagają diagramy udostępniane przez niektórych fotografów, jednak to wszystko nic w porównaniu z tym, co do zaoferowania ma wirtualny symulator set.a.light 3D Studio.

Nauka oświetlenia studyjnego nie należy do łatwych. Nawet gdy mamy nieskrępowany dostęp do sprzętu - co zdarza się raczej rzadko - na efektywne opanowanie różnych modyfikatorów i kombinacji świateł trzeba poświęcić wiele dni, a nawet tygodni. Zresztą liczba ustawień lamp jest niemal nieograniczona, przez co nawet doświadczeni fotografowie często uczą się czegoś nowego.

Ale nawet gdy zagadnienia z obszaru oświetlenia mamy w małym palcu, na każdą sesję trzeba mieć jakąś koncepcję. Będąc zaznajomionym ze sprzętem, efekty różnego ustawienia świateł jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Co jednak gdybyśmy mogli je zobaczyć jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki, a nawet odwiedzeniem samego studia?

 

To właśnie oferuje program Set.a.light 3D, będący kompleksowym, wirtualnym symulatorem studia fotograficznego. Otrzymuje dostęp do ponad 50 różnych reflektorów, modyfikatorów i teł, 8 rodzajów lamp (w tym speedlightów`) oraz cały zestaw akcesoriów i obiektów, z którym możemy zaaranżować różnego rodzaju scenografię. Z kolei bogata biblioteka ubrań i modeli o różnych sylwetkach i kolorze skóry sprawi, że zawczasu mamy być w stanie szczegółowo przygotować nawet najbardziej wymyślną sesję.

Twórcy zapewniają, że program wiernie odwzorowuje charakterystykę światła emitowanego przez różne lampy i dyfuzory, a do tego pozwala sprawdzić jak dana scena będzie prezentować się z użyciem różnych ustawień aparatu. Otrzymujemy nawet możliwość podglądu głębi ostrości dla różnych parametrów przysłony i ogniskowych.

Jednym słowem Set.a.light 3D umożliwiać ma na symulację każdej sytuacji, jaką moglibyśmy zaaranżować w profesjonalnym, dobrze wyposażonym studiu. Do tego każde ustawienie świateł możemy wyeksportować w formie diagramu, który będziemy mogli wydrukować i zabrać ze sobą na rzeczywisty plan zdjęciowy.

Program wydaje się świetnym narzędziem edukacyjnym dla początkujących fotografów, ale skorzystają z niego także zawodowcy, którzy będą w stanie zaoszczędzić czas potrzebny na ustawienie świateł i zawczasu zaplanować sesję ze swoim zespołem.

Aplikacja, w podstawowej wersji (z pewnymi ograniczeniami co do swobody ustawienia świateł) kosztuje 39,90 euro. Za wersję premium, dającą pełną swobodę pracy zapłacić będziemy musieli już 139,90 euro. Z jednej strony to niemało, z drugiej o wiele więcej potrafi kosztować całodniowe wynajęcie rzeczywistego studia. Cena wydaje się być adekwatna.

Program w wersji na komputery Mac i Windows możecie zakupić za pośrednictwem strony producenta. Dostępna jest także do pobrania 15-dniowa wersja testowa.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem elixxier.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)