Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 – druga generacja profesjonalnego zooma

Autor: Michał Chrzanowski

1 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy układ optyczny, usprawniony autofokus i wydajniejsza stabilizacja to kluczowe zmiany nowego Tamrona SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2. Wraz z obiektywem producent zaprezentował także dwa dedykowane konwertery, które zwiększą długość ogniskowej do aż 1200 mm.

Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 to druga odsłona profesjonalnego teleobiektywu zmiennoogniskowego, który w ofercie firmy zastępuje zaprezentowaną pod koniec 2013 roku konstrukcję SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD. Jak zapewnia producent, zmieniło się wiele. Nowa wersja została opracowana w taki sposób, by gwarantować najwyższą jakość obrazu i efektywną współpracę z najnowszymi lustrzankami. Usprawnieniom uległy także autofokus oraz system stabilizacji. Wprowadzono również zupełnie nowe funkcje – niespotykane w pierwowzorze. Ponadto konstrukcja optyczna została odświeżona, części mechaniczne zostały poprawione oraz zastosowano nowy wygląd zewnętrzny.

Układ optyczny składa się z 21 elementów rozmieszczonych w 13 grupach. Znajdziemy w nim między innymi trzy soczewki o niskiej dyspersji, których zadaniem jest całkowite wyeliminowanie osiowej jak i poprzecznej aberracji chromatycznej. Jak podkreśla producent, odświeżona konstrukcja optyczna ma zapewnić zwiększoną wydajność oraz wysoką rozdzielczość ostrość w całym polu kadru. Nowy Tamron został także wyposażony w powłoki eBAND, które zapewniają lepsze przepuszczanie światła przy jednoczesnym minimalizowaniu zjawiska blików i flar. Pomagać w tym mają również powłoki BBAR, dzięki czemu praca w kontrastowych warunkach oświetleniowych ma być bezproblemowa.

Za poprawne ustawianie ostrości odpowiada ulepszony system autofokusa.  W drugiej generacji modelu SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD znajdziemy silnik USD, który ma zapewnić wydajniejszą pracę, w tym szybkość i precyzję. Z kolei podczas fotografowania z aktywnym AF, ręczna regulacja ostrości pozwala na natychmiastowe dokonywanie drobnych korekt. Zmniejszona została minimalna odległość ostrzenia z 2,7 metra (poprzednik) do 2,2 metra, dzięki czemu będziemy mogli podejść bliżej fotografowanego obiektu. W efekcie obiektywem powinniśmy być w stanie wykonać ciekawe zdjęcia makro.  

Usprawniono także system stabilizacji obrazu. Wydajność systemu VC ma obecnie wynosić około 4,5 EV. Ponadto zapewnia on trzy tryby pracy: tryb 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze. Co więcej, z opcjonalnym akcesorium Tamron TAP-in Console można dostosować system VC do własnych potrzeb, ale wyłącznie w trybie 1.

Obudowa nowego Tamrona został w pełni uszczelniony, dzięki czemu wnętrze skrywające optykę oraz elektronikę ma być chronione przed niekorzystnymi czynnikami. Ponadto powierzchnia czołowa elementu soczewki pokryta jest ochronną fluorową warstwą, odporną na wodę lub olej. Dzięki temu ma być łatwiejsza w czyszczeniu i mniej podatna na działanie brudu, wilgoci czy kurzu. Z kolei nowy mechanizm Flex Zoom Lock pozwoli zablokować pierścień zmiany ogniskowej w dowolnym miejscu. We wnętrzu konstrukcji znajdziemy także membranę elektromagnetyczną, której zadaniem jest precyzyjniejsze sterowanie przysłoną - listki napędzane są silnikiem poprzez impulsowe sygnały elektroniczne. Dodatkowo pierścień montowania obiektywu do statywu jest kompatybilny z szybkozłączkami Arca-Swiss. Cała konstrukcja mierzy 260 x 108,4 mm i waży 2 kg. Na przednią soczewkę zamocujemy filtr o średnicy 95 mm.

Wraz z obiektywem producent zaprezentował także dwa dedykowane konwertery - TC-X14 i TC-X20. Pierwszy z nich zwiększa ogniskową 1,4 razy i został wyposażony w układ optyczny składający się z 6 elementów w 3 grupach. Z kolei drugi konwerter dwukrotnie zwiększa ogniskową obiektywu i składa się z 9 soczewek rozmieszczonych w 5 grupach. Jak zapewnia producent, w momencie, gdy ogniskowa zwiększa się, minimalna odległość ostrzenia pozostaje ta sama - zwiększa się jedynie powiększenie.

Jak na razie producent nie ujawnił szczegółów dotyczących cen oraz dostępności na rynku modelu Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 oraz zaprezentowanych konwerterów. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.tamron.eu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
0
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
6
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)