We Francji wszedł w życie przepis nakazujący oznaczanie retuszowanych zdjęć. Za jego złamanie firmy zapłacą ponad 37 tys. euro.

Autor: Maciej Luśtyk

3 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Od 1 października 2017 roku we Francji zaczyna obowiązywać prawo zakazujące publikowania zdjęć, na których ciało modelki zostało widocznie zmodyfikowane, bez stosownego podpisu. Jak wpłynie to na branżę reklamową?

Dziś nikt już nie ma chyba wątpliwości, że zamieszczane w czasopismach zdjęcia modowe i reklamowe mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mimo to wciąż skutecznie kreują one nierealny wizerunek kobiety jako ideału piękna. O sprawie francuskich przepisów, które pomóc miały w walce z anoreksją u młodych kobiet informowaliśmy Was po raz pierwszy pod koniec 2015 roku. Na początku zakazano pracy komercyjnej modelkom, których współczynnik BMI (współczynnik masy ciała) jest mniejszy niż 18. Teraz w życie wchodzi wreszcie prawo dotyczące obróbki zdjęć. Co oznacza to dla retuszerów i branży reklamowej?

Minimum 37,5 tys. euro kary za złamanie przepisów

Według nowego prawa, każde zdjęcie publikowane w prasie lub przestrzeni publicznej, na którym zmieniony został kształt ciała modelki będzie musiał być opatrzony podpisem „Photographie retouchée". Nie stosowanie się do nowego przepisu narazi firmę odpowiadającą za kampanię na grzywnę w wysokości 30% budżetu danej produkcji, ale nie mniejszą niż 37 500 euro. Biorąc pod uwagę, jakimi budżetami dysponują domy produkcyjne, większość z nich na pewno nie będzie ryzykować łamania tego prawa.

Idea stojąca za prawem nakazującym oznaczanie retuszowanych zdjęć jest na pewno dobra, osobną kwestią pozostaje jednak skuteczność jego egzekwowania. Nowy przepis dotyczy jedynie modyfikacji kształtu sylwetki, wszystkie inne retuszerskie sztuczki pozostają dozwolone. Nadal będzie więc można edytować skórę, kształty twarzy czy fryzurę. Pozostaje też pytanie, co trzeba będzie zrobić w przypadku gdy finalne zdjęcie to kompozycja składająca się z kilku zdjęć, co jest powszechnie stosowaną praktyką w branży reklamowej. Wszystko to stwarza pole do nadużyć z jednej i z drugiej strony, miejmy jednak nadzieję, że francuscy urzędnicy będą w stanie rozwiązywać tego typu problemy z głową.

Pierwsze efekty już widać

Choć kwestia egzekucji nowych praw na razie pozostaje zagadką, odbiły się one szerokim echem nawet za oceanem. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, swoją politykę przyjmowania zdjęć zmieniła m.in. agencja Getty. Od pierwszego października zabrania ona nadsyłanie zdjęć, na których ciało modelki zostało wyretuszowane w taki sposób, by wyglądało na szczuplejsze bądź grubsze. Z kolei już we wrześniu francuskie koncerny odzieżowe LVMH i Kering (właściciele takich marek jak Dior, Louis Vutton i Gucci) zapowiedziały, że nie będą więcej zatrudniać modelek w rozmiarze 0.

Francja nie jest jednak wyjątkiem. Podobne przepisy wprowadziły już wcześniej między innymi Włochy, Hiszpania, Izrael i Dania.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem legifrance.gouv.fr.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)