Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.

W połowie tego roku świat fotografii obiegła informacja jakoby Nikon prowadził zaawansowane prace nad „bezlusterkowcem, który podniesie poprzeczkę“. Dosyć szybko te doniesienia zostały także potwierdzone przez samego producenta.

- Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Będzie się opierał na najmocniejszych stronach Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność - czytamy w oficjalnym komunikacie Nikona.

Teraz jednak, jak podaje serwis Nikon Rumors, firma złożyła w Japonii patenty na dwie wyjątkowe stałki - 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Oba obiektywy mają być kompatybilne z pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Poza tym Nikon pracuje także nad nowym adapterem, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć konstrukcje optyczne Nikkora (w tym starsze szkła) do bezlusterkowego korpusu.

Nikon 52 mm f/0.9 - diagram opatentowanego obiektywu

Nikon 36 mm f/1.2 - diagram opatentowanego obiektywu

Adapter Nikona - diagram

- Zaprezentujemy bezlusterkowca, który będzie się odwoływał do charakteru Nikona i prezentował jego najważniejsze cechy i walory. Aparat będzie lepszy od konkurentów pod wieloma względami. Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć ich również w jakości optyki i obrazu.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Nikon nie po raz pierwszy opatentował obiektywy do pełnoklatkowego bezlusterkowca. W przeszłości firma przedstawiła licencje na dwa zoomy. Oczywiście samo złożenie patentów niczego nie gwarantuje, a już z pewnością nie zapewnia rychłego pojawienia się na rynku nowych szkieł. Niemniej jednak ten fakt w połączeniu z oficjalnym komunikatem firmy może rodzić nadzieję, że Nikon zaprezentuje pełnoklatkowy bezlusterkowy system. Kiedy to się stanie? Na razie producent nie ujawnia szczegółów.

A Wy czego byście oczekiwali od pierwszego pełnoklatkowego bezlustewrkowca Nikona?

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - test obiektywu
18 Wrz 2017
Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary.
2
Nikon D850 - testy studyjne i zdjęcia plenerowe
15 Wrz 2017
W naszej redakcji na krótko zagościła najnowsza, porażająca specyfikacją lustrzanka Nikona. Na pełen test będziecie jeszcze musieli poczekać, ale już teraz nową matrycę sprawdziliśmy zarówno w studio jak i w praktyce.
0
Fujifilm X-E3 - pierwsze wrażenia
13 Wrz 2017
Zaprezentowany przed kilkoma dniami X-E3 odziedziczył po flagowcach aparatach firmy znaczną część specyfikacji. Do tego nowy model oferuje niespotykane nigdy wcześniej u Fujifilm podejście do ergonomii i fotografowania. Sprawdziliśmy jak wypada w praktyce.
0
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - zdjęcia przykładowe
8 Wrz 2017
Postanowiliśmy sprawdzić, czy Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary ma szansę stać się jednym z bardziej uniwersalnych szkieł w segmencie telezoomów. Zobaczcie przykładowe zdjęcia, które zrobiliśmy w warszawskim ZOO.
0