Apel Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego

Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne zwraca się gorącą prośbą do wszystkich, którzy przypadkowo weszli w posiadanie obiektów ze zbiorów towarzystwa o dostarczenie ich anonimowo do Galerii ZPAF w Krakowie. Okazuje się, że pod koniec czerwca część zbiorów w niewyjaśnionych okolicznościach trafila do skupów makulatury i na stragany.
Od kilkunastu dni tysiące przedmiotów ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego wypływają na giełdach staroci - informował pod koniec czerwca radny Bogusław Sonik na swoim profilu w mediach społecznościowych. Okazuje się, że w niewyjaśnionych okolicznościach część zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego trafiła do skupów makulatury i na targowiska na terenie Krakowa. Więcej informacji o sprawie udostępnia serwis dziennikpolski24.pl.

Problemy z archiwami towarzystwa sięgają lat 90. gdy z powodu zmiany siedziby i braku miejsca część zbiorów przchowywana była w różnych krakowskich magazynach. Ostatnim miejscem ich składowania był magazyn spółki Krakowskie Centrum Inwestycyjne. Mimo że budynek został sprzedany to zbiory pozostały w magazynie. Zainteresowany sprawą urząd miasta postanowił przenieść archiwum w inne miejsce. Prawdopodobnie podczas przenosin ktoś dopuścił się włamania do magazynu.

W związku ze stratą dużej części zbiorów, która według wiceprezesa KTF, Tadeusza Chołdy zawierała cenne zabytkowe aparaty i różnego rodzaju sprzęt fotograficzny, zabytkowe fotografie od momentu powstania fotografii do czasów współczesnych, książki i czasopisma, albumy i wystawy fotograficzne i różnego rodzaju publikacje, Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne apeluje wszystkich, którzy przypadkowo weszli w posiadanie obiektów ze zbiorów towarzystwa o dostarczenie ich anonimowo do Galerii ZPAF przy ul. św. Tomasza 24 w Krakowie.

W tym tygodniu galeria czynna będzie od czwartku do soboty w godzinach 12-18, w następnym tygodniu od wtorku do soboty w godzinach 12-18. Dodatkowo w drzwiach galerii znajduje się skrzynka wrzutowa z której można korzystać całą dobę. W przypadku trudności logistycznych można kontaktować się pod numerem telefonu 502 577 868. Obiekty przekazane ZPAF zostaną zwrócone Krakowskiemu Towarzystwu Fotograficznemu.
Więcej o całej sprawie możecie przeczytać na stronie dziennikpolski24.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
 
Polecane artykuły
Fujifilm X-T20 - test aparatu
28 Kwi 2017
Nowy X-T20 to zaawansowane rozwiązania zaczerpnięte wprost z flagowego X-T2 i zamknięte w bardziej kompaktowym i stylowym body. Czy w takim razie mamy do czynienia z uniwersalnym aparatem dla każdego?
2
Sony A9 - zdjęcia przykładowe
27 Kwi 2017
Na papierze nowy A9 to prawdziwa bestia. Jednak jak flagowiec Sony sprawdza się w praktyce? Oceńcie sami.
3
Panasonic GH5  - zdjęcia i filmy przykładowe
27 Kwi 2017
Podczas wczorajszego wydarzenia mieliśmy okazję spędzić dłuższą chwilę z najnowszym bezlusterkowcem Panasonic GH5. Zobaczcie zdjęcia i filmy przykładowe zarejestrowane aparatem.
0
Sony A9 – pierwsze wrażenia
20 Kwi 2017
Aparat, który miałby nie tylko zrewolucjonizować segment bezlusterkowców, lecz także skutecznie konkurować z reporterskimi lustrzankami ze stajni Nikona i Canona był marzeniem niejednego zaawansowanego użytkownika systemu Sony. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że sny tych fotografów stały się rzeczywistością.
8