Sony Cyber-Shot RX10 III - superzoom do potęgi

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Niecały rok po premierze poprzednika Sony prezentuje model RX10 III, oferujący między innymi nowy obiektyw zoom o zakresie 24-600 mm i zaawansowane funkcje filmowe.

Co musisz wiedzieć:
  • Ta sama 1-calowa matryca 20 Mp
  • Znacznie większy zakres zooma 24-600 mm ale zmienna jasność f/2.8-4
  • Optyczna stabilizacja obrazu o skuteczności 4,5 EV
  • Nowy tryb Super Slow-motion 960 kl./s

Sony Cyber-Shot RX10 III ma szansę stać się królem zaawansowanych superzoomów. Nowy model nadrabia bowiem to czym seria RX10 odstawała nieco konkurencji - zasięg. Aparat otrzymał zupełnie nowy obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* o ekwiwalencie 24-600 mm i świetle f/2.4-4. W układzie optycznym znalazły się trzy soczewki o obniżonym współczynniku dyspersji, które mają niwelować powstawanie aberracji chromatycznych, a dzięki zaawansowanym soczewkom asferycznym uzyskać mamy doskonałą ostrość zarówno na środku jak i na brzegach kadru.

Co więcej minimalny zakres ostrzenia to tylko 72 cm (przy ogniskowej 600 mm), co pozwoli na wykonywanie ekstremalnych zbliżeń, a w połączeniu z 9-listkową przysłoną da nam plastyczne rozmycie i okrągłe bokeh. Jednym z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych przez użytkowników rozwiązań jest pojawienie się na obiektywie pierścienia zooma, choć na tę chwilę nie wiemy czy jest to pierścień manualny czy elektroniczny.

Na pokładzie znalazł się także system optycznej stabilizacji obrazu, który charakteryzować ma się skutecznością rzędu 4,5 EV, a obiektyw wyposażono w przycisk Focus Hold, pozwalający nam wygodnie zablokować punkt punkt ostrości.

W środku to w większości ten sam aparat, co w przypadku zaprezentowanego w zeszłym roku modelu RX10 II. Otrzymujemy znany nam układ AF oraz 20-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze 1 cala, z chipem DRAM, wspomaganą procesorem BIONZ X. Zestaw ten pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 14 kl./s (5 kl./s z pełnym wsparciem AF), w zakresie czułości ISO 64-12800.

Usprawniono jednak system elektronicznej migawki, która według producenta pozwolić ma na wygodne fotografowanie bez efektu rolling shutter nawet przy czasach rzędu 1/32 000 s. Niestety 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 228 000 pikseli wciąż nie jest dotykowy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Podobnie jak wcześniejszy model, RX10 III z pewnością przypadnie do gustu filmowcom. Aparat pozwala na zapis materiału w rozdzielczości 4K z przepływnością 100 Mb/s, w kodeku XAVC S, przy odczycie informacji z całej powierzchni sensora. Otrzymujemy też zaawansowane funkcje filmowe, w tym możliwość wyświetlenia zebry, wypuszczenia czystego sygnału przez HDMI i generowania time-code’u, a także skorzystania z profilu S-Log2 i przestrzeni S-Gamut, co znacznie ułatwi właściwą gradację kolorystyczną na etapie postprodukcji. Aparat oferuje także złącze mikrofonowe i słuchawkowe.

Osoby zainteresowane filmowaniem z pewnością ucieszy także tryb HFR, pozwalający na rejestrację wideo w zwolnionym tempie, z prędkością do 960 kl./s, choć podobnie jak w modelu RX10 II, w tym wypadku będziemy musieli liczyć się z widocznym spadkiem jakości obrazu.

 

 

 

 

 

Aparat trafi do sprzedaży w kwietniu w cenie 1600 euro. Polskiej ceny na razie nie znamy. Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)