Fotopolis internetowy magazyn o fotografii (wersja beta)

Olympus Stylus XZ-2 - test

Patryk Wiśniewski 16 listopada 2012

aparaty

Olympus Stylus XZ-2 to druga odsłona zaawansowanego kompaktu. W stosunku do swojego poprzednika zyskał większą rozdzielczość matrycy, ruchomy ekran, fabryczny grip. Nieznacznie zwiększyły się wymiary propozycji Olympusa, która nie jest już tak kieszonkowa, jak konkurencja.

1 2 3 4 5 6 7 8

Praktycznie wszyscy wielcy producenci zdecydowali się na odświeżenie swoich zaawansowanych aparatów kompaktowych. W ten trend wpisuje się oczywiście Olympus Stylus XZ-2. Aparat swoim przyszłym użytkownikom oferuje bardzo duże możliwości w niezbyt dużych wymiarach. XZ-2 został zbudowany wokół 12-megapikselowej matrycy CMOS o przekątnej 1/1,7 cala, która współpracuje z jasnym, szerokokątnym obiektywem Olympus i.Zuiko Digital 6-24mm f/1,8-2,5. Za obrazowanie odpowiada także procesor TruePic VI znany między innymi z flagowego bezlusterkowca OM-D.


Jeśli chodzi o wymiary fizyczne XZ-2 jest zbliżony do Panasonika Lumiksa LX7 oraz Leiki D-Lux 6, Fujifilm FinePix X10 czy Samsunga EX2F. w porównaniu do Canon Powershot S110 czy Sony RX100 nowy Olympus jest odczuwalnie większy.

Na papierze XZ-2 niczym się nie wyróżnia, ani jasnością obiektywu, ani wymiarami, nawet ruchomy ekran znajdziemy u konkurencji - posiada go Samsung. Jak w takim razie poradzi sobie nowy Olympus w praktyce? Zapraszamy do lektury naszego testu.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Budowa i ergonomia
  4. Optyka
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Podsumowanie
  8. Zdjęcia do pobrania


REKLAMA1 2 3 4 5 6 7 8