Fotopolis internetowy magazyn o fotografii (wersja beta)

Kontrowersyjna decyzja Nikona

Marcin Grabowiecki 14 czerwca 2012

strona główna

Firma Nikon podjęła budzącą kontrowersje decyzję o odwołaniu wystawy Koreańczyka Ahn Sehong, bez podania przyczyny. Wystawa, która miała zostać otwarta 26 czerwca w "Nikon Salon" w Tokio podejmowała temat niewolnictwa seksualnego w trakcie II Wojny Światowej w Japonii.W miniony weekend Nikon podjął kontrowersyjną decyzję o odwołaniu wystawy fotografii dokumentalnej "Comfort Women" bez podania przyczyny. Składają się na nią portrety Koreanek, które pracowały jako seksualne niewolnice w trakcie II Wojny Światowej w Japonii. Autorem wystawy, która miała zostać otwarta 26 czerwca w "Shinjuku Nikon Salon" w Tokio, jest Koreańczyk Ahn Sehong.

Decyzja Nikona spotkała się z wieloma protestami, m.in: Japan Visual Journalists Association, CNN, The Japan Daily Press i The Japan Times, które nazwały zachowanie potentata na rynku fotograficznym "zdradą kobiet".

W odpowiedzi na odwołanie wystawy w sieci rozpoczął się protest, na który składa się petycja i list otwarty autora wystawy, do której nie doszło.