Bruce Gilden o znaczeniu fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

24 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Bruce Gilden to jeden z bardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych fotografów ulicznych na świecie. W kolejnym odcinku cotygodniowej serii „First Take” przygotowanej przez TIME wyjaśnia czym dla niego jest fotografia.

First Take to nowa seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii.

Do kolejnego odcinka został zaproszony jeden z legendarnych już fotografów słynnej agencji Magnum. „Na zdjęciach przedstawiam siebie” – mówi Bruce Gilden. „To właśnie jestem ja. Niektórzy fotografowie tego nie robią. Jednak mnie nie interesują schematy” – dodaje. Gilden to fotograf życia ulicy. Jego zdjęcia współczesnych Stanów Zjednoczonych zadają pytania o kondycję Ameryki i prawdziwość jej obrazu. W swojej pracy poszukuje tego, co pozostało z wielkiego amerykańskiego snu.

 

„Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii.

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji znajdziecie na stronie time.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły