Americans Seen - nigdy wcześniej nie publikowany portret Ameryki lat 80.

Sage Sohier uwiecznia ludzi w ich codziennym środowisku od ponad trzydziestu lat. W tym roku Nazraeli Press wydało książkę z jej spojrzeniem na Stany Zjednoczone. Co istotne, jest to Ameryka lat 80., a zdjęcia nie były publikowane od czasu wykonania.

Autor: Julia Kaczorowska

16 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

- Projekt „Americans Seen” powstawał w latach 1979 - 1986. Gdy robiłam te zdjęcia byłam więc młodą fotografką, dziewczyną między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. Ameryka bardzo się zmieniła od tego czasu: to była era pre-cyfrowa, kiedy dzieci i młodzież włóczyli się po dzielnicach, a ich rodzice mieli znacznie mniejszą paranoję na punkcje wszelkiego ryzyka niż obecnie. Dużo aspektów życia toczyło się publicznie, a mnie zaintrygował ten swoisty uliczny teatr – wspomina Sage Sohier.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Upłynęło już wystarczająco dużo czasu żeby zdjęcia te mogły reprezentować pewien rodzaj portretu minionej epoki. Kiedy Sohier była młodą fotografką, trudno było jej przemóc się do fotografowania wystarczająco długo, by doprowadzić do zamknięcia jakiegoś projektu; zawsze automatycznie przechodziła do następnego, nowego cyklu. „Americans Seen” nigdy więc nie ujrzała światła dziennego jako publikacja.

Bycie fotografem daje pretekst, by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość

- Zawsze tego żałowałam. Jestem bardzo wdzięczna Chrisowi Pichlerowi z Nazraeli Press i Josephowi Bellows z Joseph Bellows Gallery za to, co dzieje się teraz – mówi autorka. - W fotografii interesują mnie unikalne aspekty ludzkiego życia i cudzych obsesji. Bycie fotografem daje pretekst by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość jeśli chodzi o życie i doświadczenia innych. Czuję się uprzywilejowana, że tak wielu ludzi zdecydowało się otworzyć swoje drzwi właśnie dla mnie. To ogromnie wzbogaca moje własne życie – dodaje.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Młodą Sohier interesowało stworzenie portretu ówczesnego amerykańskiego krajobrazu wraz z jego mieszkańcami. - Cieszyłam się z każdej ciekawej sytuacji i kochałam to wyzwanie współpracy z obcymi ludźmi, wszelkie starania, by z naszej interakcji wynikło coś niesamowitego - opowiada.

Przez lata jej styl ewoluował. Przez ostatnie siedemnaście lat fotografka pracowała w kolorze, a jej ostatnie projekty są znacznie bardziej konceptualne. Dziś podchodzi z aparatem bliżej, a na zdjęciach umieszcza znacznie mniej ludzi. Wciąż interesuje ją jednak wiele kwestii, które poruszały tamtą dwudziestolatkę: tworzenie psychologicznych portretów, często opowiadających o relacjach między ludźmi. Niedawno zakończyła serię o jej starzejącej się matce, „Witness to Beauty”, który jest znacznie bardziej autobiograficzna.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Aktualnie Sohier stara się skończyć projekt o nazwie „Peaceable Kingdom”, opowiadający o ludziach w pełni poświęconych zwierzętom. Sohier skupia się nie tylko na ludziach ratujących zwierzęta, ale i takich, którzy dzielą z nimi swój nietypowy styl życia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Książka „Americans Seen” opublikowana została przez wydawnictwo Nazraeli Press w ramach serii NZ Library. Prace z cyklu będzie można oglądać w dniach 15 kwietnia - 31 maja  na wystawie w Joseph Bellows Gallery w Stanach Zjednoczonych.

Więcej zdjęć fotografki znajdziecie pod adresem sagesohier.com.

 

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły