Americans Seen - nigdy wcześniej nie publikowany portret Ameryki lat 80.

Americans Seen - nigdy wcześniej nie publikowany portret Ameryki lat 80.

Sage Sohier uwiecznia ludzi w ich codziennym środowisku od ponad trzydziestu lat. W tym roku Nazraeli Press wydało książkę z jej spojrzeniem na Stany Zjednoczone. Co istotne, jest to Ameryka lat 80., a zdjęcia nie były publikowane od czasu wykonania.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

- Projekt „Americans Seen” powstawał w latach 1979 - 1986. Gdy robiłam te zdjęcia byłam więc młodą fotografką, dziewczyną między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. Ameryka bardzo się zmieniła od tego czasu: to była era pre-cyfrowa, kiedy dzieci i młodzież włóczyli się po dzielnicach, a ich rodzice mieli znacznie mniejszą paranoję na punkcje wszelkiego ryzyka niż obecnie. Dużo aspektów życia toczyło się publicznie, a mnie zaintrygował ten swoisty uliczny teatr – wspomina Sage Sohier.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Upłynęło już wystarczająco dużo czasu żeby zdjęcia te mogły reprezentować pewien rodzaj portretu minionej epoki. Kiedy Sohier była młodą fotografką, trudno było jej przemóc się do fotografowania wystarczająco długo, by doprowadzić do zamknięcia jakiegoś projektu; zawsze automatycznie przechodziła do następnego, nowego cyklu. „Americans Seen” nigdy więc nie ujrzała światła dziennego jako publikacja.

Bycie fotografem daje pretekst, by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość

- Zawsze tego żałowałam. Jestem bardzo wdzięczna Chrisowi Pichlerowi z Nazraeli Press i Josephowi Bellows z Joseph Bellows Gallery za to, co dzieje się teraz – mówi autorka. - W fotografii interesują mnie unikalne aspekty ludzkiego życia i cudzych obsesji. Bycie fotografem daje pretekst by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość jeśli chodzi o życie i doświadczenia innych. Czuję się uprzywilejowana, że tak wielu ludzi zdecydowało się otworzyć swoje drzwi właśnie dla mnie. To ogromnie wzbogaca moje własne życie – dodaje.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Młodą Sohier interesowało stworzenie portretu ówczesnego amerykańskiego krajobrazu wraz z jego mieszkańcami. - Cieszyłam się z każdej ciekawej sytuacji i kochałam to wyzwanie współpracy z obcymi ludźmi, wszelkie starania, by z naszej interakcji wynikło coś niesamowitego - opowiada.

Przez lata jej styl ewoluował. Przez ostatnie siedemnaście lat fotografka pracowała w kolorze, a jej ostatnie projekty są znacznie bardziej konceptualne. Dziś podchodzi z aparatem bliżej, a na zdjęciach umieszcza znacznie mniej ludzi. Wciąż interesuje ją jednak wiele kwestii, które poruszały tamtą dwudziestolatkę: tworzenie psychologicznych portretów, często opowiadających o relacjach między ludźmi. Niedawno zakończyła serię o jej starzejącej się matce, „Witness to Beauty”, który jest znacznie bardziej autobiograficzna.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Aktualnie Sohier stara się skończyć projekt o nazwie „Peaceable Kingdom”, opowiadający o ludziach w pełni poświęconych zwierzętom. Sohier skupia się nie tylko na ludziach ratujących zwierzęta, ale i takich, którzy dzielą z nimi swój nietypowy styl życia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Książka „Americans Seen” opublikowana została przez wydawnictwo Nazraeli Press w ramach serii NZ Library. Prace z cyklu będzie można oglądać w dniach 15 kwietnia - 31 maja  na wystawie w Joseph Bellows Gallery w Stanach Zjednoczonych.

Więcej zdjęć fotografki znajdziecie pod adresem sagesohier.com.

 

 

Studentka fotografii na studiach magisterskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ma na koncie różne projekty, zarówno dokumentalne, jak i reklamowe. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nadchodząca wystawa „Sportografia“ to mniej znane oblicze Chrisa Niedenthala
21 Sie 2017
Już w najbliższy czwartek o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Sportografia“, a bezpośrednio po otwarciu spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem.
0
Canon PIXMA Home - nowa seria uniwersalnych drukarek „3 w 1“
21 Sie 2017
Nowej seria wielofunkcyjnych drukarek atramentowych Canona, umożliwiających zaawansowany druk, skanowanie i kopiowanie na miarę potrzeb nowoczesnych użytkowników. W skład zaprezentowanej linii wchodzą cztery urządzenia.
0
Fotograficzne warsztaty z Tokiną w Górach Stołowych
21 Sie 2017
Tokina i serwis fotowarsztaty.com kolejny raz zapraszają do wzięcia udziału w ciekawych weekendowych warsztatach. Tym razem uczestnicy odwiedzą Góry Stołowe (Sudety). Na czas zajęć można będzie bezpłatnie wypożyczyć optykę producenta.
0
Quadralite Parrot - filtry do lamp błyskowych na każdą okazję
21 Sie 2017
Marka Quadralite stale rozszerza gamę akcesoriów. Po niedawnej premierze ciekawych oświetlaczy LED przyszła pora na coś dla fanów strobingu. Quadralite Parrot to zestaw 30 filtrów, które pozwolą swobodnie modyfikować światło lamp reporterskich.
0