Americans Seen - nigdy wcześniej nie publikowany portret Ameryki lat 80.

Americans Seen - nigdy wcześniej nie publikowany portret Ameryki lat 80.

Sage Sohier uwiecznia ludzi w ich codziennym środowisku od ponad trzydziestu lat. W tym roku Nazraeli Press wydało książkę z jej spojrzeniem na Stany Zjednoczone. Co istotne, jest to Ameryka lat 80., a zdjęcia nie były publikowane od czasu wykonania.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

- Projekt „Americans Seen” powstawał w latach 1979 - 1986. Gdy robiłam te zdjęcia byłam więc młodą fotografką, dziewczyną między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. Ameryka bardzo się zmieniła od tego czasu: to była era pre-cyfrowa, kiedy dzieci i młodzież włóczyli się po dzielnicach, a ich rodzice mieli znacznie mniejszą paranoję na punkcje wszelkiego ryzyka niż obecnie. Dużo aspektów życia toczyło się publicznie, a mnie zaintrygował ten swoisty uliczny teatr – wspomina Sage Sohier.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Upłynęło już wystarczająco dużo czasu żeby zdjęcia te mogły reprezentować pewien rodzaj portretu minionej epoki. Kiedy Sohier była młodą fotografką, trudno było jej przemóc się do fotografowania wystarczająco długo, by doprowadzić do zamknięcia jakiegoś projektu; zawsze automatycznie przechodziła do następnego, nowego cyklu. „Americans Seen” nigdy więc nie ujrzała światła dziennego jako publikacja.

Bycie fotografem daje pretekst, by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość

- Zawsze tego żałowałam. Jestem bardzo wdzięczna Chrisowi Pichlerowi z Nazraeli Press i Josephowi Bellows z Joseph Bellows Gallery za to, co dzieje się teraz – mówi autorka. - W fotografii interesują mnie unikalne aspekty ludzkiego życia i cudzych obsesji. Bycie fotografem daje pretekst by błądzić i pozwolić sobie na dociekliwość jeśli chodzi o życie i doświadczenia innych. Czuję się uprzywilejowana, że tak wielu ludzi zdecydowało się otworzyć swoje drzwi właśnie dla mnie. To ogromnie wzbogaca moje własne życie – dodaje.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Młodą Sohier interesowało stworzenie portretu ówczesnego amerykańskiego krajobrazu wraz z jego mieszkańcami. - Cieszyłam się z każdej ciekawej sytuacji i kochałam to wyzwanie współpracy z obcymi ludźmi, wszelkie starania, by z naszej interakcji wynikło coś niesamowitego - opowiada.

Przez lata jej styl ewoluował. Przez ostatnie siedemnaście lat fotografka pracowała w kolorze, a jej ostatnie projekty są znacznie bardziej konceptualne. Dziś podchodzi z aparatem bliżej, a na zdjęciach umieszcza znacznie mniej ludzi. Wciąż interesuje ją jednak wiele kwestii, które poruszały tamtą dwudziestolatkę: tworzenie psychologicznych portretów, często opowiadających o relacjach między ludźmi. Niedawno zakończyła serię o jej starzejącej się matce, „Witness to Beauty”, który jest znacznie bardziej autobiograficzna.

fot. Sage Sohier, z cyklu "Americans Seen"

Aktualnie Sohier stara się skończyć projekt o nazwie „Peaceable Kingdom”, opowiadający o ludziach w pełni poświęconych zwierzętom. Sohier skupia się nie tylko na ludziach ratujących zwierzęta, ale i takich, którzy dzielą z nimi swój nietypowy styl życia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Książka „Americans Seen” opublikowana została przez wydawnictwo Nazraeli Press w ramach serii NZ Library. Prace z cyklu będzie można oglądać w dniach 15 kwietnia - 31 maja  na wystawie w Joseph Bellows Gallery w Stanach Zjednoczonych.

Więcej zdjęć fotografki znajdziecie pod adresem sagesohier.com.

 

 

Studentka fotografii na studiach magisterskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ma na koncie różne projekty, zarówno dokumentalne, jak i reklamowe. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
 
Polecane artykuły
Jak wygląda i jak wybrać szkolenie dronowe?
28 Cze 2017
Szkolenia dronowe na państwową licencję, nazywane profesjonalnie szkoleniami UAVO cieszą się sporą popularnością wśród osób, które m.in. wykorzystują drony do fotografii i filmowania. Wynika to z dość prostego faktu: przeszkolony operator ze świadectwem kwalifikacji UAVO może więcej! Dowiedz się, dlaczego warto zrobić takie szkolenie i jak ono przebiega!
0
ShutterCount 3.0 - sprawdź dokładne zużycie migawki w lustrzance
28 Cze 2017
Przebieg migawki to jedna z głównych rzeczy jakie interesują nas przy zakupie używanego aparatu. Sprawdzenie jej rzeczywistego stanu nie zawsze jest łatwe. Zmienia to nowa wersja aplikacji ShutterCount.
0
Lexar znika z rynku
27 Cze 2017
Smutna wiadomość dla użytkowników przywiązanych do marki Lexar. Firma Micron, jej właściciel, zapowiedział wycofanie marki z rynku i uśmiercenie całej linii produktów.
2
Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro
27 Cze 2017
Oferta efektowych obiektywów Lensbaby powiększyła się o kolejny model z serii Velvet. Tym razem jest to portretówka, która spełni również funkcje obiektywu makro.
2