Polacy nagrodzeni w konkursie International Photographer of the Year 2016

Konkurs IPOTY organizowany jest dopiero do dwóch lat, ale wysoki poziom prezentowanych prac już pozwolił mu zdobyć popularność w świecie fotografii. W tym roku w poszczególnych kategoriach nagrodzono wielu Polaków.

Autor: Maciej Luśtyk

21 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od dwóch lat konkurs International Photographer of the Year szybko zadomowił się w świadomości fotografujących, głównie ze względu na wysoki poziom prezentowanych prac, który zapewne jest konsekwencją koniecznego do uiszczenia przez  biorących w nim udział wpisowego w wysokości od 15 do 30 dolarów. Konkurs jest także o tyle szczególny, że na równi rywalizują w nim zdjęcia pojedyncze i cykle, choć przeważają jednak te drugie.

W konkursie przewidziano dwie główne nagrody: International Photographer of the Year, przyznawaną autorowi najlepszych zdjęć z sekcji profesjonalnej oraz International Discovery of the Year, którą otrzymuje zwycięzca sekcji amatorskiej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

W tym roku nagrodę Grand Prix otrzymał duńczyk Jen Juul za cykl “Six Degrees of Copenhagen”, w błyskotliwy sposób obrazujący koneksje między mieszkańcami duńskiej stolicy. Główną nagrodę w sekcji amatorskiej zgarnął z kolei pochodzący z Hong Kongu Tugo Cheng za serię abstrakcyjnych pejzaży, do których punkt wyjścia stanowiła akwakultura prowincji Fujian. Oprócz tytułu i ekspozycji w prasie laureaci otrzymają także nagrody pieniężne w wysokości 2500 i 1500 dolarów. Obydwa nagrodzone cykle możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Oprócz tego, w każdej sekcji przyznano także nagrody w 5 kategoriach: Architecture, Editorial, Fine Art, Nature i People, a każda z nich została podzielona jeszcze na kilka podkategorii, w których także zostali wyłonieni laureaci.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Wśród wszystkich nagrodzonych fotografów znalazło się także wielu Polaków: Marzena Kolarz (główna nagroda w profesjonalnej kategorii Fine Art, 2. miejsce w podkategorii Fashion profesjonalnej kategorii People), Taida Tarabuła (1. miejsce w podkategorii Trees profesjonalnej kategorii Nature), Jacek Kołodziejski (1. miejsce w podkategorii Fashion profesjonalnej kategorii People), Mateusz Gorny (2. miejsce w podkategorii Industrial amatorskiej kategorii Architecture), Anna Chabrowska (1. miejsce podkategorii Abstract amatorskiej kategorii Fine Art), Łukasz Ułanowski (1. miejsce w podkategorii Photomanipulation amatorskiej kategorii Fine Art), Marta Adranowska (3. miejsce w podkategorii Seascapes amatorskiej kategorii Nature), Joanna Wojtal-Kalinowska (3. miejsce w podkategorii Wildlife amatorskiej kategorii Nature), Szymon Barylski (1. miejsce w podkategorii Photojournalism amatorskiej kategorii Open, 2. miejsce w podkategorii Children amatorskiej kategorii People) oraz Luka Lukasiak (główna nagroda w amatorskiej kategorii People). Prace pochodzące z nagrodzonych cykli naszych rodaków możecie obejrzeć w powyższej galerii.

Wszystkim wyróżnionym gorąco gratulujemy, a czytelników zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie konkursu.

Wszystkie zdjęcia nagrodzone w konkursie możecie obejrzeć na stronie iphotographeroftheyear.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
18
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
29
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)