Nirav Patel: „Nauczyłem się ujarzmiać chaos codzienności“

Jego imię, Nirav, w języku hindi oznacza „spokojny, cichy”. I taka jest właśnie fotografia Nirava Patela – niespieszna, lekko rozmarzona, wykorzystująca symetrię oraz grę światła i cienia. Jej bohaterkami są głównie kobiety.

Autor: Julia Kaczorowska

2 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zainteresowanie fotografią to naturalny efektem jego doświadczeń we wczesnym dzieciństwie. Jako dziecko, Patel żył w niespokojnej okolicy, w której jedyną ucieczką była dla niego samotność i tworzenie wyimaginowanych światów. Dziś mieszka i pracuje w Santa Rosa, blisko San Francisco. – Wczesne lata silnie ukształtowały to, jak dziś widzę świat. Nauczyłem się ujarzmiać chaos codzienności, wybierając z niej ważne chwile i zamrażając je za pomocą swojego aparatu. Dzięki temu, że fotografuję, mogę zapamiętać i dzielić uczucia, które przyniosły mi ulgę trudnych chwilach – wyjaśnia fotograf.

Nirav Patel większość swojego życia poświęcił matematyce i naukom ścisłym. Jednak tuż po tym, jak uzyskał tytuł inżyniera, postanowił zostać fotografem. Dziś sesje zdjęciowe i fotografia ślubna to jego źródło utrzymania – To była najtrudniejsza, a zarazem najłatwiejsza decyzja w moim życiu – wspomina.

Do osobistych projektów lubi wykorzystywać aparaty analogowe takie jak Contax, Zeiss Ikon lub średnioformatowy Fuji GF670. Inspiracji szuka w książkach i filmach. Podkreśla jak ważne jest, by otaczać się kreatywnymi ludźmi. - Mam silną grupę przyjaciół, która wspiera się nawzajem. Są dla mnie niczym rodzina. Nie wiem, gdzie bym był, gdyby nie oni – wyjaśnia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Co jeszcze składa się na jego sukces? – Ważne żeby nie pracować przez cały dzień, bez odchodzenia od komputera. Odetchnij, zrób sobie kilka przerw, gdy zaczynasz czuć, że się blokujesz. Streching, bieganie, słuchanie muzyki: cokolwiek, by przerwać cykl patrzenia się w ekran – tłumaczy. - Zauważyłem, że gdy próbuję pracować cały dzień, efekty są po prostu znacznie gorsze i w końcu i tak wracam do ponownego edytowania tych zdjęć. Staram się pracować do godziny 17. Resztę dnia poświęcam rodzinie – dodaje.

Więcej zdjęć fotografa: www.niravpatelphoto.com i niravpatelphotography.tumblr.com

 

 

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
18
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
30
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25
Powiązane artykuły